Parsitem

وبسایت شخصی منصوره ظریفی

از کیسه ی خلیفه بخشیدن

ضرب‌ المثل از کیسه خلیفه می‌بخشد مربوط به دوران حکومت هارون ‌الرشید است و قصه‌ ی جالبی دارد.

هارون الرشید چندین سال در شهر ری حکومت می‌ کرد و فردی به اسم جعفر برمکی که ایرانی بود در دربار او به ‌عنوان وزیر خدمت می‌ کرد. جعفر بسیار تیزهوش و زرنگ بود و یکی از افراد مهم و با ارزش برای هارون الرشید به حساب می ‌آمد و اغلب امور کشور در دست او بود.

در روایات آمده است که عرب‌ زبان هایی که اطراف هارون الرشید کار می‌کردند چشم دیدن جعفر برمکی را نداشتند و همیشه تلاش می کردند تا او را پیش چشم حاکم، بد معرفی کنند. آنها اینقدر این کار را ادامه دادند تا اینکه هارون الرشید نسبت به جعفر بی اعتماد شد و حتی اجازه حضور در جلسات مهم را نداشت. جعفر هم بسیار ناراحت بود و نمی دانست علت رفتار هارون چیست.

درهمین روزها بود که عموی هارون الرشید نزد جعفر آمد و به او گفت که بدهی دارد و اگر جعفر به او کمک کند که بدهی هایش را پرداخت کند، در عوض او هم با حاکم صحبت می کند تا جعفر دوباره به دربار بازگردد. جعفر فکری کرد و با خودش گفت من که به زودی از مقامم برکنار می شوم پس بهتر است به او کمک کنم و برای آخرین بار پیش حاکم خودی نشان دهم.

فردای آن روز جعفر به مأمور خزانه که از دوستانش بود، دستور داد تا بدهی های عموی حاکم را پرداخت کند. او هم همین کار را کرد و چند روز بعد از طریق درباریان خبر به حاکم رسید که عمویت وضع مالی خوبی پیدا کرده و علتش هم جعفر برمکی است. هارون الرشید هم به این فکر افتاد که الان بهترین زمان برای محاکمه جعفر است، پس به او پیغام داد که به دربار بیاید.

وقتی که جعفر به دربار آمد، هارون الرشید از او سؤال کرد، تو که هیچ ثروتی نداری چگونه به عمویم پول دادی؟ جعفر هم گفت شما درست می گویید من پولی نداشتم اما پول را از کیسه خلیفه بخشیدم. هارون الرشید با تعجب پرسید: یعنی چه از کیسه ی خلیفه بخشیدم؟

جعفر گفت درست نبود که عموی حاکم از زیر دست حاکم کمک بخواهد و پول بگیرد و این شأن شما را کم می کرد، به همین دلیل از مأمور خزانه خواستم تا بدهی عمویتان را پرداخت کند. هارون الرشید که از هوش و ذکاوت جعفر خوشش آمده بود دوباره دستور داد که وی به دربار برگردد و وزیرش شود.

از آن به بعد هر گاه کسی برای موفقیت و خوشی خودش از پول یا موقعیت دیگران استفاده کند، می گویند «از کیسه ی خلیفه بخشیده».

این مطلب را می پسندم

نوشته شده به وسيله ظریفی در ضرب المثل ها ، بدون ديدگاه


ديدگاهتان را بنويسيد

لطفا پيام و اطلاعات خود را در بخش زير بنويسيد.
نام
ايميل
وبسايت
متن ديدگاه

 Parsitem
Parsitem