Parsitem

وبسایت شخصی منصوره ظریفی

دندان و شگفتی های آن

یکى از شگفتى هاى خلقت انسان آفرینش دندان هایى است که به نوبه خود بر زیبایى و تکمیل نعمات الهى افزوده است .

انسان ۲۰ دندان شیری و ۳۲ دندان دائمی دارد. دندان های شیری از قبل از تولد در لثه نوزاد وجود دارند اما نمی توانند بیرون بیایند و بعد از تولد بین سن ۶ تا ۷ ماهگی از لثه خارج می شوند و در سن ۶ تا ۷ سالگی می افتند. دندان نقش بسیار برجسته ای در سخن گفتن و ادای صحیح کلمات بازی می‌ کند، تا آنجا که اگر قبل ۶ سالگی دندان های شیری کشیده شوند، فرد در تکلم دچار مشکل می شود.

هر کدام از ۳۲ دندان انسان براى کار مخصوصی در دهان جاسازى شده اند. ضمن اینکه شکل و جای قرار گرفتن هر دندان نیز در زیبایی صورت مهم است، مثلاً فرض کنید دندان های آسیاب به جای عقب، در جلوی لثه ها قرار داشتند!

جنس دندان ها داراى کلسیم بسیار است. سطح بالایى و خارجى دندان ها را ماده اى به نام میناى دندان پوشانده است. میناى دندان سخت ترین ماده بدن است.

 

بین لثه، بخشی استخوانی به نام ساروج یا سِمِنتوم وجود دارد که در واقع همچو چسب بدن بوده و دندان را سفت به استخوان فک چسبانده ‌است. قسمت بیشتر دندان را ماده اى به نام عاج دندان تشکیل مى دهد که داراى ۷۲ درصد ماده آهکى است.

در وسط دندان حفره اى به نام مغز دندان وجود دارد که پر از بافت پیوندى است. در این بافت یک سرخرگ کوچک، یک سیاهرگ کوچک، یک شبکه مویرگ و یک عصب قرار دارد که روى هم به مغز دندان معروفند. هر گونه ایجاد اختلال و فاسد شدن دندان توسط عصب به مغز فرستاده مى شود و انسان درد را احساس مى کند.

هر بخش از بدن نشانه ای از قدرت خداوند است. به تعداد دندان ها و شکل قرار گرفتنشان که چقدر زیبا و منظم است، دقت کنید. علاوه بر نظم دندان ها، به اتصال آنها به مغز دقت کنید که چقدر سودمند است. اگر دندان ها عصب نداشتند، وقتی که فاسد می شدند؛ متوجه نمی شدیم و آنوقت تمام دندان هایمان خراب و زشت می شدند.

جالب است بدانید، دندان هاى حیوانات مستقیم به فک ها متصل است و داراى عصب نیست به خاطر همین حیوانات درد دندان ندارند.

۲ نفر این پست را پسندیده اند

نوشته شده به وسيله ظریفی در متفرقّه,مطالب عمومی ، بدون ديدگاه


ديدگاهتان را بنويسيد

لطفا پيام و اطلاعات خود را در بخش زير بنويسيد.
نام
ايميل
وبسايت
متن ديدگاه

 Parsitem
Parsitem